Plugins - Translate WordPress with GTranslate - Stable (latest release) - en to uk_UA translation catalogue (265 entries)

en: %s plugin causes conflicts with GTranslate.
uk_UA: Плагін %s викликає конфлікти з GTranslate.

en: .htaccess file updated
uk_UA: Оновлено файл .htaccess

en: <code>[gt-link lang="en" label="English" widget_look="flags_name"]</code> shortcode can be used to render individual language links.
uk_UA: <code>[gt-link lang="en" label="English" widget_look="flags_name"]</code> шорткод можна використовувати для відображення окремих мовних посилань.

en: <code>[gtranslate]</code> shortcode can be used anywhere on your website.
uk_UA: <code>[gtranslate]</code> шорткод можна використовувати будь-де на вашому сайті.

en: About GTranslate team
uk_UA: Про команду GTranslate

en: Add hreflang tags
uk_UA: Додавання позначки ваш фланг

en: Afrikaans
uk_UA: Африка́анс

en: Albanian
uk_UA: Албанська

en: Alternative flags
uk_UA: Альтернативні прапори

en: Amharic
uk_UA: Амхарська

en: Arabic
uk_UA: Арабська

en: Argentina flag
uk_UA: Прапор Аргентини

en: Armenian
uk_UA: Вірменська

en: Auto switch to browser language
uk_UA: Автоматичне перемикання на мову браузера

en: Automatic translation post-editing service and professional translations
uk_UA: Послуга автоматичного редагування перекладу та професійні переклади

en: Azerbaijani
uk_UA: Азербайджанська

en: Basque
uk_UA: Баскійська

en: Belarusian
uk_UA: Білоруська

en: Bengali
uk_UA: Бенгальська

en: Blog
uk_UA: Блог

en: Bosnian
uk_UA: Боснійська

en: Bottom
uk_UA: Знизу

en: Bottom left
uk_UA: Внизу ліворуч

en: Bottom right
uk_UA: Внизу праворуч

en: Brazil flag
uk_UA: Прапор Бразилії

en: Bulgarian
uk_UA: Болгарська

en: Canada flag
uk_UA: Прапор Канади

en: Cannot update gtranslate/url_addon/config.php file. Make sure to update it manually and set correct $main_lang.
uk_UA: Не вдається оновити файл gtranslate/url_addon/config.php. Переконайтеся, що ви оновили його вручну і встановили правильну $main_lang.

en: Catalan
uk_UA: Каталонська

en: Cebuano
uk_UA: Себуанська

en: Changes Saved
uk_UA: Збережено зміни

en: Check All
uk_UA: Перевірити все

en: Chichewa
uk_UA: Чічева

en: Chinese (Simplified)
uk_UA: Китайський (спрощений)

en: Chinese (Traditional)
uk_UA: Китайський (традиційний)

en: Colombia flag
uk_UA: Прапор Колумбії

en: Color options
uk_UA: Параметри кольору

en: Compare plans
uk_UA: Порівняти плани

en: Corsican
uk_UA: Корсиканська

en: Croatian
uk_UA: Хорватська

en: Custom CSS
uk_UA: Власний CSS

en: Custom domains
uk_UA: Власні домени

en: Czech
uk_UA: чеська

en: Danish
uk_UA: Данська

en: Deactivate %s plugin
uk_UA: Деактивувати плагін %s

en: Debug Email Translation
uk_UA: Налагодження перекладу електронної пошти

en: Detect browser language
uk_UA: Визначити мову браузера

en: Did you know?
uk_UA: Чи знаєте ви?

en: Domain
uk_UA: Домен

en: Dropdown
uk_UA: Випадаючий список

en: Dropdown background color
uk_UA: Випадаючий колір фону

en: Dropdown hover color
uk_UA: Колір випадаючого переліку при наведенні

en: Dropdown text color
uk_UA: Колір випадаючого тексту

en: Dutch
uk_UA: голандська

en: Edit config.php
uk_UA: Відредагуйте файл config.php

en: Edit translations manually
uk_UA: Редагувати переклади вручну

en: Email translation debug mode is ON.
uk_UA: Увімкнено режим налагодження перекладу електронної пошти.

en: Enable CDN
uk_UA: Увімкнути CDN

en: Enable URL Translation
uk_UA: Увімкнути переклад URL-адреси

en: Enable WooCommerce Email Translation
uk_UA: Увімкнути переклад електронної пошти WooCommerce

en: English
uk_UA: Англійський

en: Esperanto
uk_UA: Есперанто

en: Estonian
uk_UA: Естонська

en: Filipino
uk_UA: Філіппінський

en: Finnish
uk_UA: фінська

en: Flag languages
uk_UA: Прапори мови

en: Flag size
uk_UA: Розмір прапора

en: Flag style
uk_UA: Стиль прапора

en: Flags
uk_UA: Прапори

en: Flags and dropdown
uk_UA: Прапори та випадаюче меню

en: Flags with language code
uk_UA: Прапори з кодом мови

en: Flags with language name
uk_UA: Прапори з назвою мови

en: Float
uk_UA: Плавуюча

en: Forum Support (free)
uk_UA: Підтримка форуму (безкоштовно)

en: French
uk_UA: Французький

en: Frisian
uk_UA: Фризський

en: GTranslate - your window to the world
uk_UA: GTranslate - ваше вікно у світ

en: GTranslate Options
uk_UA: Параметри перекладу GTranslate

en: GTranslate Settings
uk_UA: Налаштування GTranslate

en: GTranslate language switcher
uk_UA: Перемикач мови GTranslate

en: Galician
uk_UA: Галісійська

en: Georgian
uk_UA: Грузинська

en: German
uk_UA: німецька

en: Globe
uk_UA: Глобус

en: Globe color
uk_UA: Колір глобуса

en: Globe size
uk_UA: Розмір глобуса

en: Greek
uk_UA: Грецька

en: Gujarati
uk_UA: Гуджараті

en: Haitian Creole
uk_UA: Гаїтянський креольський

en: Hausa
uk_UA: Хауса

en: Hawaiian
uk_UA: Гавайський

en: Hebrew
uk_UA: іврит

en: Hide current language:
uk_UA: Сховати поточну мову:

en: Hindi
uk_UA: Хінді

en: Hmong
uk_UA: Хмонг

en: How-tos
uk_UA: Інструкції

en: Human level neural translations
uk_UA: Нейронні переклади на рівні людини

en: Hungarian
uk_UA: Угорська

en: I have already left a review
uk_UA: Я вже залишив відгук

en: Icelandic
uk_UA: ісландська

en: If you are not using this option make sure it is empty or has the default value to not have additional unused code on your front-end. Default value for Wrapper Selector is <code>.gtranslate_wrapper</code>
uk_UA: Якщо ви не використовуєте цей параметр, переконайтеся, що він порожній або має значення за замовчуванням, щоб не мати додаткового невикористаного коду на вашому фронтенді. Значення за замовчуванням для селектора обгортки - <code>.gtranslate_wrapper</code>.

en: If you want the language selector to appear inside a particular HTML element on your page then this option is for you. You simply need to write a CSS selector to point to that HTML element and GTranslate will appear inside of it.
uk_UA: Якщо ви хочете, щоб селектор мови з'явився всередині певного HTML-елемента на вашій сторінці, то цей варіант для вас. Вам просто потрібно написати селектор CSS, який вказуватиме на цей HTML-елемент, і GTranslate з'явиться всередині нього.

en: Igbo
uk_UA: Ігбо

en: In theme files you can call <code>echo do_shortcode('[gtranslate]');</code> in PHP context.
uk_UA: У файлах теми ви можете викликати <code>echo do_shortcode('[gtranslate]');</code> у контексті PHP.

en: Increased international traffic and AdSense revenue
uk_UA: Збільшення міжнародного трафіку та доходів від AdSense

en: Indonesian
uk_UA: Індонезійська

en: Irish
uk_UA: Ірландська

en: It is mainly used to easily place individual language links inside menu items. For example you can create a menu item with URL = #, Navigation Label = Spanish and Description = <code>[gt-link lang="es" label="Spanish" widget_look="flags_name"]</code> and a single menu item will appear to change the language to Spanish.
uk_UA: В основному використовується для того, щоб легко розміщувати окремі мовні посилання всередині пунктів меню. Наприклад, ви можете створити пункт меню з URL = #, Navigation Label = Spanish і Description = <code>[gt-link lang="es" label="Spanish" widget_look="flags_name"]</code> і з'явиться єдиний пункт меню для зміни мови на іспанську.

en: Italian
uk_UA: італійська

en: Japanese
uk_UA: японська

en: Javanese
uk_UA: Яванці

en: Kannada
uk_UA: Каннада

en: Kazakh
uk_UA: Казахський

en: Khmer
uk_UA: Кхмерська

en: Korean
uk_UA: Корейська

en: Kurdish (Kurmanji)
uk_UA: Курдська (Kurmanji)

en: Kyrgyz
uk_UA: Киргизька

en: Language
uk_UA: Мова

en: Language codes
uk_UA: Мовні коди

en: Language codes for lang attribute are case sensitive. The full list can be found on <a href="https://gtranslate.io/supported-languages" target="_blank" rel="noreferrer">https://gtranslate.io/supported-languages</a>
uk_UA: Коди мов для атрибута lang є чутливими до регістру. Повний список можна знайти на <a href="https://gtranslate.io/supported-languages" target="_blank" rel="noreferrer">https://gtranslate.io/supported-languages</a>

en: Language hosting
uk_UA: Хостинг мови

en: Language hosting (custom domain like example.fr, example.es)
uk_UA: Хостинг мови (спеціальний домен типу example.fr, example.es)

en: Language names
uk_UA: Назви мов

en: Language selector positioning tips
uk_UA: Поради щодо розташування перемикача мов

en: Languages
uk_UA: Мови

en: Lao
uk_UA: Лаоська

en: Latin
uk_UA: Латинська

en: Latvian
uk_UA: латвійська

en: Learn more
uk_UA: Дізнатися більше

en: Left
uk_UA: Зліва

en: Line break after flags
uk_UA: Розрив рядка після прапорів

en: Lithuanian
uk_UA: Литовська

en: Live Chat
uk_UA: Живий чат

en: Live Chat (for paid plans and pre-sales questions)
uk_UA: Живий чат (для платних тарифних планів та передпродажних запитань)

en: Love GTranslate? Give us 5 stars on WordPress.org :)
uk_UA: Любите GTranslate? Поставте нам 5 зірок на WordPress.org :)

en: Luxembourgish
uk_UA: Люксембурзька

en: Macedonian
uk_UA: Македонська

en: Malagasy
uk_UA: Малагасійська

en: Malay
uk_UA: Малайська

en: Malayalam
uk_UA: Малаялам

en: Maltese
uk_UA: Мальтійська

en: Maori
uk_UA: Маорі

en: Marathi
uk_UA: Маратхі

en: Maybe later
uk_UA: Можливо пізніше

en: Meta data translation (keywords, page description, etc...)
uk_UA: Переклад метаданих (ключові слова, опис сторінки тощо...)

en: Mexico flag
uk_UA: Прапор Мексики

en: Mongolian
uk_UA: Монгольська

en: Monochrome flags:
uk_UA: Монохромні прапори:

en: Myanmar (Burmese)
uk_UA: М'янма (бірманська)

en: Native language names
uk_UA: Назви рідною мовою

en: Nepali
uk_UA: Непальська

en: Never show again
uk_UA: Ніколи більше не з'являтися

en: Nice dropdown with flags
uk_UA: Гарне випадаюче меню з прапорцями

en: No
uk_UA: Ні

en: None
uk_UA: Немає

en: Norwegian
uk_UA: Норвежський

en: Open direction
uk_UA: Відкритий напрямок

en: Other looks most likely will require additional CSS rules to match your theme design.
uk_UA: Для інших стилів, найімовірніше, знадобляться додаткові правила CSS, щоб відповідати вашому дизайну теми.

en: Paid version advantages
uk_UA: Переваги платної версії

en: Pashto
uk_UA: Пушту

en: Persian
uk_UA: Перська

en: Please Leave a Review
uk_UA: Будь ласка, напишіть огляд

en: Please add the following rules to the top of your .htaccess file
uk_UA: Будь ласка, додайте наступні правила у верхню частину вашого файлу .htaccess

en: Please deactivate %s plugin
uk_UA: Будь ласка, вимкніть плагін %s

en: Please go to <a href="
uk_UA: Будь ласка, перейдіть за посиланням <a href="

en: Please note that sensitive information can be written into gtranslate/url_addon/debug.txt file, which can be accessed publicly. It is your responsibility to deny public access to it and clean debug information after you are done.
uk_UA: Зверніть увагу, що конфіденційна інформація може бути записана у файл gtranslate/url_addon/debug.txt, який може бути загальнодоступним. Ви несете відповідальність за заборону публічного доступу до нього та очищення налагоджувальної інформації після завершення роботи.

en: Polish
uk_UA: польська

en: Popup
uk_UA: Вспливаюче вікно

en: Portuguese
uk_UA: Португальський

en: Priority Live Chat support
uk_UA: Пріоритетна підтримка в чаті

en: Punjabi
uk_UA: Пенджабський

en: Quebec flag
uk_UA: Прапор Квебеку

en: Reviews
uk_UA: Відгуки

en: Right
uk_UA: Справа

en: Romanian
uk_UA: Румунська

en: Russian
uk_UA: російська

en: Samoan
uk_UA: Самоа

en: Save Changes
uk_UA: Зберегти зміни

en: Scottish Gaelic
uk_UA: Шотландська гаельська

en: Seamless updates
uk_UA: Безперебійні оновлення

en: Search engine friendly (SEF) URLs
uk_UA: URL-адреси, зручні для пошукових систем (SEF)

en: Search engine indexing
uk_UA: Індексація в пошукових системах

en: Select language label
uk_UA: Виберіть мітку мови

en: Serbian
uk_UA: сербська

en: Sesotho
uk_UA: Сесото

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Shona
uk_UA: Шона

en: Show floating language selector
uk_UA: Показати плаваючий вибір мови

en: Show floating language selector option is the easiest and suitable for most websites.
uk_UA: Показувати плаваючий вибір мови - найпростіший варіант, який підходить для більшості веб-сайтів.

en: Show floating language selector option is the easiest and suitable for most websites. It is best for <b>Float</b>, <b>Nice dropdown with flags</b>, <b>Popup</b>, <b>Globe</b> widget looks.
uk_UA: Показати плаваючий вибір мови - найпростіший варіант, який підходить для більшості веб-сайтів. Він найкраще підходить для віджетів <b>Плаваючий</b>, <b>Приємний випадаючий список з прапорцями</b>, <b>Спливний</b>, <b>Глобус</b>.

en: Show in menu
uk_UA: Показати в меню

en: Show in menu option is best for <b>Flags</b>, <b>Flags with language name</b>, <b>Flags with language code</b>, <b>Language names</b>, <b>Language codes</b> widget looks.
uk_UA: Опція Показати в меню найкраще підходить для вигляду віджетів <b>Прапори</b>, <b>Прапори з назвою мови</b>, <b>Прапори з кодом мови</b>, <b>Назви мов</b>, <b>Коди мов</b>.

en: Sindhi
uk_UA: Сіндхі

en: Sinhala
uk_UA: Сингальська

en: Slovak
uk_UA: словацька

en: Slovenian
uk_UA: Словенський

en: Somali
uk_UA: Сомалі

en: Spanish
uk_UA: Іспанський

en: Sub-directory URL structure
uk_UA: Структура URL підкаталогів

en: Sub-domain URL structure
uk_UA: Структура URL-адреси субдомену

en: Sundanese
uk_UA: Суданська

en: Sure! I would love to!
uk_UA: Звісно! Із задоволенням!

en: Swahili
uk_UA: Суахілі

en: Swedish
uk_UA: Шведська

en: Switcher arrow color
uk_UA: Колір стрілки перемикача

en: Switcher background color
uk_UA: Колір фону перемикача

en: Switcher background hover color
uk_UA: Перемикач кольору фону при наведенні

en: Switcher background shadow color
uk_UA: Перемикач кольору тіні фону

en: Switcher border color
uk_UA: Перемикач кольору межи

en: Switcher text color
uk_UA: Перемикач кольору тексту

en: Synchronize custom domains with GTranslate dashboard: https://my.gtranslate.io
uk_UA: Синхронізуйте власні домени з інформаційною панеллю GTranslate: https://my.gtranslate.io

en: Synchronizing...
uk_UA: Синхронізація...

en: Tajik
uk_UA: Таджицький

en: Tamil
uk_UA: Тамільська

en: Telugu
uk_UA: Телугу

en: Thai
uk_UA: Тайська

en: Title
uk_UA: Заголовок

en: Title:
uk_UA: Заголовок:

en: Top
uk_UA: Топ

en: Top left
uk_UA: Вгорі ліворуч

en: Top right
uk_UA: Вгорі праворуч

en: Translate AI Multilingual Solutions
uk_UA: Перекладайте багатомовні рішення AI

en: Translate from
uk_UA: Перекладіть з

en: Translate your website and make it multilingual. For support visit <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">GTranslate Support Forum</a>.
uk_UA: Перекладіть свій веб-сайт і зробіть його багатомовним. Для отримання підтримки відвідайте <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">Форум підтримки GTranslate</a>.

en: Translation debug mode is ON.
uk_UA: Увімкнено режим налагодження перекладу.

en: Try Now (15 days free)
uk_UA: Спробуйте зараз (15 днів безкоштовно)

en: Turkish
uk_UA: турецька

en: URL/slug translation
uk_UA: Переклад URL-адреси/частини посилання

en: USA flag
uk_UA: Прапор США

en: Ukrainian
uk_UA: Українська

en: Uncheck All
uk_UA: Зняти позначку з усіх

en: Urdu
uk_UA: Урду

en: Useful links
uk_UA: Корисні посилання

en: User dashboard
uk_UA: Майстерня користувача

en: Uzbek
uk_UA: Узбецька

en: Valid values for widget_look attribute are <b>flags</b>, <b>flags_code</b>, <b>flags_name</b>, <b>lang_codes</b>, <b>lang_names</b>.
uk_UA: Допустимими значеннями для атрибуту widget_look є <b>прапори</b>, <b>код_прапора</b>, <b>назва_прапора</b>, <b>коди_мови</b>, <b>назви_мови</b>.

en: Videos
uk_UA: Відео

en: Vietnamese
uk_UA: В'єтнамська

en: View debug.txt
uk_UA: Переглянути файл debug.txt

en: We are here to make your experience with GTranslate more convenient.
uk_UA: Ми тут, щоб зробити вашу роботу з GTranslate зручнішою.

en: We hope you have enjoyed using GTranslate! Would you mind taking a few minutes to write a review on WordPress.org? <br>Just writing a simple <b>'thank you'</b> will make us happy!
uk_UA: Ми сподіваємося, що вам сподобалося користуватися GTranslate! Чи не могли б ви приділити кілька хвилин, щоб написати<br> відгук на WordPress.org? <Просте <b>"дякую"</b> зробить нас щасливими!

en: We try to help everyone as time permits.
uk_UA: Ми намагаємося допомогти кожному, якщо дозволяє час.

en: Website Translation Quote
uk_UA: Цитата з перекладу сайту

en: Website Translator
uk_UA: Перекладач сайту

en: Welsh
uk_UA: Валлійський

en: Widget look
uk_UA: Вигляд віджету

en: Widget options
uk_UA: Параметри віджету

en: Widget preview
uk_UA: Попередній перегляд віджету

en: WordPress Forum Support
uk_UA: Підтримка форуму WordPress

en: Works in China
uk_UA: Працює в Китаї

en: Wrapper selector CSS
uk_UA: Селектор обгортки CSS

en: Wrapper selector CSS can be used to render the language selector inside matching elements.
uk_UA: CSS-обгортка селектора мови може бути використана для відображення селектора мови всередині відповідних елементів.

en: Xhosa
uk_UA: Коса

en: Yiddish
uk_UA: Ідиш

en: Yoruba
uk_UA: Йоруба

en: You can <b>edit translations</b> by upgrading your GTranslate.
uk_UA: Ви можете <b>редагувати переклади</b>, оновивши ваш GTranslate.

en: You can <b>increase</b> your <b>AdSense revenue</b> by upgrading your GTranslate.
uk_UA: Ви можете <b>збільшити</b> свій <b>дохід від AdSense</b>, оновивши свій GTranslate.

en: You can <b>increase</b> your international <b>traffic</b> by upgrading your GTranslate.
uk_UA: Ви можете <b>збільшити</b> свій міжнародний <b>трафік</b>, оновивши GTranslate.

en: You can have <b>neural machine translations</b> which are human level by upgrading your GTranslate.
uk_UA: Ви можете отримати <b>нейронний машинний переклад</b> на рівні людини, оновивши ваш GTranslate.

en: You can have your <b>translated pages indexed</b> in search engines by upgrading your GTranslate.
uk_UA: Ви можете індексувати свої <b>перекладені сторінки</b> в пошукових системах, оновивши GTranslate.

en: You can use <code>[gtranslate]</code> inside posts, menu items or anywhere else.
uk_UA: Ви можете використовувати <code>[gtranslate]</code> всередині дописів, пунктів меню або будь-де.

en: You can use GTranslate Widget in any pre-defined widget locations.
uk_UA: Ви можете використовувати віджет GTranslate у будь-якому попередньо визначеному місці віджету.

en: You can use additional widget_look attribute to place a specific selector, for example <code>[gtranslate widget_look="popup"]</code>. Valid values are <b>float</b>, <b>dropdown_with_flags</b>, <b>popup</b>, <b>dropdown</b>, <b>flags</b>, <b>flags_dropdown</b>, <b>flags_name</b>, <b>flags_code</b>, <b>lang_names</b>, <b>lang_codes</b>, <b>globe</b>.
uk_UA: Ви можете використовувати додатковий атрибут widget_look для розміщення певного селектора, наприклад <code>[gtranslate widget_look="popup"]</code>. Допустимі значення: <b>float</b>, <b>dropdown_with_flags</b>, <b>popup</b>, <b>dropdown</b>, <b>flags</b>, <b>flags_dropdown</b>, <b>flags_name</b>, <b>flags_code</b>, <b>lang_names</b>, <b>lang_codes</b>, <b>globe</b>.

en: Zulu
uk_UA: Зулу

en: for paid plans only
uk_UA: тільки для платних тарифних планів
